Как да инсталираме Windows 7 - за начинаещи
Съдържание
- Подготовка
- Активационен ключ
- Драйвери за вашата компютърна конфигурация
- Boot от CD/DVD на Windows 7
- Избор на език, часова зона и клавиатурна подредба
- Стартиране на инсталацията
- Лицензионно споразумение
- Вид на инсталация
- На кой диск да бъде разположена инсталацията
- Допълнителни дялове
- Инсталиране на Windows
- Рестарт
- Първо стартиране на новоинсталираната операционна система
- Завършване на процедурата по инсталирате
- Повторен рестарт
- Подготовка за първата употреба
- Потребителско име на администратора и компютъра
- Парола и подсказка за парола
- Лицензионен ключ
- Автоматични ъпдейти
- Дата, час и часова зона
- Тип на локалната мрежа
- Честито!
Подготовка
Преди да започнете с инсталацията е добре да направите бекъп на съществуващите данни от вашия твърд диск. Разбира се това е необходимо само ако вече сте използвали компютъра. Ако е нов можете да продължите като пропуснете тази стъпка. Вариантите за съхранение/бекъп на вашите данни са няколко:
- копиране върху друг дял на диска (ако има такъв)
- копиране върху външен диск
- записване на данните върху твърд носител като CD и DVD
- копиране на данните върху друг външен носител като USB Flash
Активационен ключ
Осигурете си предварително активационен ключ за Microsoft Windows 7, тъй като без него няма да можете да завършите инсталацията.
Драйвери за вашата компютърна конфигурация
Няма гаранция, че Windows 7 ще разпознае всичкия ви наличен хардуер и че ще инсталира подходящите драйвери. При покупката на компютъра би трябвало да получите и диск/дискове с драйверите конкретно за вашия хардуер. Ако не разполагате с такъв можете да потърсите необходимите драйвери от сайта на производителя на вашия компютър или лаптоп и да си запишете диск.
Наличието на драйвери ще ви даде възможност да се възползвате максимално от възможностите на вашия компютър!
Boot от CD/DVD на Windows 7
За да започнете инсталацията трябва да сте сигурни, че вашия компютър ще зареди първо инсталацията от диска. За да направите това трябва да влезете в BIOS-а на вашия компютър или директно при стартиране да изберете от кое устройство да се буутва. При повечето нови компютри това става чрез натискане на копчето F2 или F8. Настройките могат да бъдат направени и от BIOS, в който се влиза чрез DEL или F12. Обикновено при стартиране на компютъра се изписва кой клавиш трябва да натиснете за да влезете в Boot менюто или в BIOS.
След като изберете буутване от CD-ROM/DVD-ROM ще се стартира зареждането на инсталационната програма. Ако виждате долния екран, значи се справяте добре:
Избор на език, часова зона и клавиатурна подредба
След няколко секунди ще се появи първото инсталационно меню, което ще ви подкани да изберете език на който да бъде инсталиран вашия Windows 7, както и часова зона и подредба на клавиатурата. Направете настойки по желание и кликнете на "Next"
Стартиране на инсталацията
За да продължите с инсталацията кликнете върху "Install now" бутона
Лицензионно споразумение
За да продължите напред трябва да се съгласите с условията за използване на продукта. След като прочетете лицензионните условия кликнете на "I accept the license terms", а след тована Next.
Вид на инсталация
Следващия екран ви подканя да изберете дали да ъпгрейднете Upgrade съществуващата инсталация или да инсталирате на чисто Custom (advanced). Ако имате налична вече инсталирана операционна система може да я ъпгрейднете до Windows 7. Препоръчваме ви винаги да правите нова инсталация, тъй като ъпгрейда освен новата версия ще остави и неща от старата, което често води до проблеми и по-бавна работа на компютъра. Чисто нова свежа инсталация винаги работи по-добре.
На кой диск да бъде разположена инсталацията
Ако разполагате с няколко диска изберете на кой от тях да инсталирате Windows 7. Както се вижда в долния случай ние разполагаме само с един (Disk 0). Изберете желания диск и натиснете Next.
Имайте предвид, че за инсталацията на Windows 7 се нуждаете от поне 17GB свободно място. Възможно е да инсталирате и на по-малък диск/партишън от 10GB, от които ще бъдат заети 7GB, но не е препоръчително за нормалната работа на операционната система.
Допълнителни дялове
Windows 7 се нуждае от системен дял и ако го нямате създаден ще ви подкани да го създадете (препоръчително е). Тоест кликнете на OK на долното съобщения. След което инсталатора автоматично ще създаде още един дял с името System и размер едва 100MB.
Инсталиране на Windows
След като сте избрали диск и инсталатора е създал необходимия му системен дял ще се стартира процедурата по копиране на файловете на Windows 7 на диска ви, инсталирането на функционалностите, ъпдейтите и завършване на инсталацията. Процеса тече приблизително 30-40 минути, през които не е необходимо да правите нищо.
Рестарт
След като завърши предната стъпка инсталатора ще ви информира, че е необходим рестарт, които ще се случи автоматично след 15 секунди. Можете да забързате процедурата като кликнете на "Restart Now".
Първо стартиране на новоинсталираната операционна система
Ако всичко до тук е минало както трябва ще видите първото стартиране на новоинсталирания Windows.
Завършване на процедурата по инсталирате
След рестарта инсталатора ще направи някой привършителни настройки
Повторен рестарт
Инсталатора ще ви информира, че необходим още един рестарт. Отново можете да забързате с "Restart now" или просто да изчакате 15 секунди.
Подготовка за първата употреба
При първото стартиране на Windows за работа с него е необходимо да бъдат създадени определени системни файлове, папки и настройки за вашия нов акаунт. Windows ще ги създаде и автоматично ще смени екрана.
Потребителско име на администратора и компютъра
Следващата стъпка е да зададете потребителско име за вашия акаунт на компютъра в първото поле. Във второто поле можете да зададете име на вашия компютър - с него той ще се вижда в мрежата сред другите компютри. Въведете желаните от вас потребителско име и име на компютъра и кликнете "Next".
Парола и подсказка за парола
В следващия екран можете да въведете парола за вашия акаунт. Можете да пропуснете тази стъпка като просто натиснете на "Next", но това ще остави компютъра ви незащитен от неоторизиран достъп. Препоръчваме ви да сложите парола за по-висока сигурност (в първото поле - Type a pasword), след което да повторите паролата (във второто поле - Retype your password). В третото поле трябва да въведете подсказка. Тя трябва да е така избрана, че ако си забравите паролата да можете да се досетите само по нея.
Лицензионен ключ
Въведете вашия лицензионен/активационен ключ - той служи за да активирате Windows-а си. Microsoft Windows 8 е платен софтуер и е необходимо да имате лицензионен ключ за да го използвате. Ключа може да бъде разположен на диска, с който сте си купили Windows или залепен на кутията на вашия декстоп компютър или лаптоп. Потърсете го и го въведете в полето PRODUCT KEY
Автоматични ъпдейти
В тази стъпка Windows ви пита дали искате да активирате автоматичните ъпдейти на вашата прясно инсталирана операционна система. Имате три възможности:
Use recommended settings - използване на препоръчителните настройки. Тоест ще бъдат инсталирани важните и препоръчителните ъпдейти.
Install important updates only - инсталиране само на важни ъпдейти за Windows
Ask me later - избирайки тази възможност ще ви се наложи да вземете решението по-късно, тъй като тя само отлага избора.
Препоръчваме ви да изберете първата възможност "Use recommended settings". Така ще сте сигурни, че всички важни ъпдейти и кръпни на дупки в сигурността са инсталирани. Така се минимизира шанса някой да пробие сигурността на компютъра ви, а също така и ще се подобри работата на операционната система.
Тези настройки винаги могат да бъдат променени и на по-късен етап от Control Panel - за това как става можете да прочетете тук.
Дата, час и часова зона
Настройките часа на вашия компютър и часовата зона според вашите нужди.
Тип на локалната мрежа
Тук инсталационния процес ви предлага да изберете в каква мрежа се намирате. Имате три възможности:
Home network - домашна мрежа. Ако вашия компютър се намира в домашна мрежа, в която желаете да споделяте лесно файлове, да имате достъп до други компютри и да принтирате, то това е вашата настройка.
Work network - работна мрежа. Това най-често е избора когато се намирате в офис или мрежа, в която бихте желали да споделяте принтери или да имате достъп до мрежови такъв. Тази настройка ви дава малко по-високо ниво на сигурност, но ограничава възможностите ви за работа в межа.
Public network - публична мрежа. Ако се намирате в мрежа, в която е възможно да има вируси или голямо количество компютри, в които не сте сигурни или просто сте в компютърен клуб или друга публична мрежа, то това трябва да е вашия избор.
Честито!
Вече имате инсталирана и готова за работа операционна система Microsoft Windows 7! Сега можете да се възползвате от каталога за безплатен софтуер, с които разполагаме да и обогатите наличните програми, като си свалите и инсталирате допълнителни. Препоръчваме ви на първо време да си свалите и инсталирате безплатна антивирусна програма, с която да защити компютъра си от хакери и вируси, заради които понякога се налага да търсим упътвания в Интернет за преинсталиране :)