Как да се грижим за батерията на смартфона ни
Съдържание
Все повече производители премахват възможността за лесна смяна на батерията, което означава, че е все по-важна грижата за вградения акумулатор, поддържащ работата на устройството.
За щастие не е трудно да поддържате литиево-йонните батерии да държат щастливи по-дълго време вашите всичко можещи устройства. Необходимо е само да следвате няколко правила.
Разбира се първото правило за удължаване на живота на батерията е да не използвате своето устройство за забавни игрички и да се разхождате наоколо с пуснат Wi-Fi и GPS, освен ако целта ви не е батерията да не изкара и час. Ако не това е целта, то има няколко прости правила, които може да следвате за да удължите ползотворната си работа на своя мини супер компютър.
Най-важното
Може би сте чували, че акумулаторните батерии притежават така наречения "ефект на запаметяването". Най-важното от този ефект е, че ако не научите своята батерия да се зарежда и разрежда до край, то тя ще забрави за части от своя капацитет. Ако сте чували за това, то забравете за него - напълно погрешно е!
Всъщност "ефекта на запаметяването" е наистина съществуващ ефект, но той се отнася до никел-базирани батерии, с които трябва работи малко по-различно и е за предпочитане да ги смените при възможност.
За да получите най-доброто от литиево-йонната батерия трябва да се опитате да я държите винаги заредена на поне 50%. Като цяло пълното зареждане и пълното разреждане не помага за по-добрия живот, а дори ако го правите често може да повреди батерията. Може да правите пълно разреждане и зареждане веднъж месечно за калибриране на батерията, но не го правете постоянно. Използването на пълния капацитет на батерията няма да я накара да се взриви или нещо подобно, но ще направи нейния живот по-къс.
Важно! В никакъв случай не дръжте литиево-йонни батерии постоянно в зарядното, така те може да прегреят. За щастие повечето зарядни са достатъчно умни за да прекратят зареждането щом батерията достигне своя максимален капацитет. Важно е да се отбележи, че батерията ви не обича да бъде винаги на 100% заредена. В действителност вашата батерия ще се държи най-добре и ще е най-доволна ако я изключите от зарядното малко преди да достигне 100%.
Така че ако държите да сте истински приятел на своята батерия и й желаете максимален живот, то можете да опитате да държите заряда й между 40 и 80%. Поредица от малки зареждания и разреждания не са толкова лоши, колкото пълното зареждане до 100% и разреждане до 0.
Важно е да е хладно!
Трябва да знаем, че литиево-йонните батерии имат един основен най-лош враг. Това е горещината. Състоянието на батерията на вашия смартфон ще се влоши много бързо когато е горещо, независимо от това дали тя се използва или просто седи и не прави нищо.
При температура от 0 градуса по Целзий, литиево-йонните батерии губят средно шест процента от своя капацитет за година. При 25 градуса загубата достига до 20%, а при 40 градуса скача на 35%. Разбира се няма как да държите своята батерия постоянно в хладилника, но е добре да я държите извън нагорещени коли или други жегави обстановки.
Избягвайте безжично зареждане
Безжичното зареждане може да бъде много удобно, ако вашия телефон го поддържа, но разбира не без своите недостатъци. Индуктивното, безжично зареждане има неприятния страничен ефект да генерира много излишна енергия под формата на топлина. И докато загубата на енергия е малък проблем като цяло от друга страна тази топлина е като тостер за вашата батерия. Най-добре е да използвате поставка за телефон, при която не е нужно да целите буксата за зареждане, но пък зареждането става чрез пряк контакт и ще държи батерията ви в по-хладно състояние.
Никога не стигайте до нула
Съвсем очаквано е, че използването на вашата батерия ще намали нейния живот, но това ще се случи, макар и бавно, дори ако захвърлите своя смарфтон в килера. Има един трик за да сведете до минимум стареенето: винаги оставяйте батерията заредена, дори и малко.
Ако смятате да не използвате своята литиево-йонна батерия за дълго време, то преди да я оставите на стелажа, се погрижете тя да е заредена най-малко на 40%. При литиево-йонните батерии енергията не изчезва със скорост до 30% на месец, както е при никел-метал-хидридни, но все пак техния заряд намалява с около 5-10% на месец.
Когато литиево-йонните батерии са тотално разредени (пълна нула) те стават сериозно нестабилни и опасни да бъдат зареждани. За да предотврати експлозии, когато се опитате да заредите напълно разредена батерия, литиево-йонните акумулатори имат вградена самоунищожителни вериги, които ще спрат (да се чете: унищожат) батерията. Така те ще предпазят вашето лице от киселината, която се намира в батерията, но пък ще станат едно неизползваемо контейнерче с киселина, което повече не може да се използва като батерия.
В заключение
Няма нужда да се притеснявате, че вашата батерия ще избухне. Важното е да не я оставяте в зарядното всяка вечер и в горещата кола всеки ден. Ако не го правите вашата батерия на смарт устройството ви ще се отблагодари като ви служи вярно дълго време. По точно между три и пет години средно - по-вероятно е вие да изхвърлите вашия телефон през това време, отколкото батерията да ви предаде.