Roadrage е технология, която проследява и преценява дали шофьорът зад волана е заплаха на пътя. Във Франция разработват коли, които могат да разпознаят емоционалното състояние на водача и да преценят дали той е заплаха на пътя. Технологията включва използването на камери, които проследяват изражението на лицето ни докато сме зад волана.
Според учените технологията може да се комбинира и с четене по устните. Представете си как реагирате, когато някой ви изпревари или се опита да ви попречи на пътя, със сигурност една такава ситуация е свързана с редица физиономии, които говорят за нашия гняв и отвращение.
Научните разработки се провеждат от EPFL Signal Processing 5 Laboratory(LTS5) заедно с PSA Peugeot Citroën, които предоставят автомобил за реалните тестове.
Инфрачервена камера зад волана „проучва“ движенията на лицевите ни мускули и прави сравнение между израженията ни и всичко, на което системата е била „научена“ за гнева и израженията, свързани с отвращение и нервност. Все още не е ясно какво би се случило след като системата дефинира емоционалното състояние на водача, но може би колата може просто да предупреди шофьора и да му напомни, че е време за почивка, тъй като емоциите поставят автомобила и пътниците в него на потенциална опасност на пътя. Вероятно в по-крайни ситуации самостоятелната система би могла и да контролира управлението на автомобила в случай на предстояща опасност.
За момента системата далеч не е перфектна. Вероятно част от проблема се състои в прецизността при разпознаване на емоциите. Системата би могла лесно да се обърка в случай, че шофьорът изразява своите чувства по начин, който се отличава от това, което компютърът е „научил“ предварително.
Френският научен екип планира да удвои броя на камерите. Също така се предвижда и разпознаване на емоциите на водача и в условия на нощно шофиране. База данни от изражения ще „учи“ системата на различните начини, по които човек може да покаже признаци на неудовлетвореност и гняв.
Планира се също да се използват и камери за проследяване на движението на устните. Това би послужило добре и за системите за сигурност при шофиране, които могат да „научат“ определени думи и изражения на устните, които демонстрират гняв. Те могат да се използват и за по-добре разпознаване на гласа на шофьора, изолирайки речта и фоновия шум.
Не за първи път се се използват камери, които улавят емоционалното ни състояние. Миналата година Fraunhofer Institute демонстрира своя собствена система, която е предназначена за имплементиране във витрините на магазините, които пък идентифицират стотици хора и могат да направят оценка за тяхното настроение, възраст и др.