Този ход е сериозен прогрес за Open Invention Network, организация, създадена с цел да премахне безпокойството от патентни съдебни процеси от плещите на Linux разработчиците.
Google е не само един от най-големите глобални потребители на софтуер с отворен код, но е и първият член в организацията, който е и краен потребител на този софтуер. Другите членове в патентната мрежа, сред които са IBM и Red Hat, са вендори, продаващи продукти, базирани на софтуера с отворен код.
Съобщавайки за своя ход, от Google подчертават, че компанията разчита изключително много на отворения код, и по-специално на Linux, тъй като много от сървърите и работните й станции оперират с Linux. От търсачката добавят пред CNET News, че ценят операционната система с отворен код, тъй като тя е много мощна и гъвкава.
Членството в OIN означава още, че както другите членове на организацията, Google се съгласява нейните патенти, свързани с отворения код, да бъдат използвани безплатно в рамките на OIN. Целта на това условие e компаниите–членки да могат да си сътрудничат свободно по различни проекти, без да се безпокоят от възникването на проблеми, касаещи интелектуална собственост.
Open Invention Network беше основана от IBM и други компании в отговор на нарастващото заплаха софтуерните патенти да попречат на развитието на жизненоважни проекти с отворен код, като Linux и Samba. Същевременно IBM се опитваше доста упорито да патентова своя софтуер в Европейския съюз, припомня CNET News.