Спътинкът ще бъде изведен в орбита от ракетата-носител H-IIA, която ще стартира в 5,31 ч. наше време в петък, 14 септември, от малкия тихоокеански остров Танегасим.
След като извърши две обиколки около Земята, апаратът ще се насочи към Луната, съобщава Reuters.
Официално спътникът се нарича SELENE (SELenological and ENgineering Explorer). Японската аерокосмическа агенция (JAXA) му е дала също и условното име "Кагуя" (Kaguya) в чест на принцесата от стара японска приказка.
"Кагуя" е съставен от главния спътник и два помощни. Главният ще се движи на височина около 100 км над Луната, помощните ще се разполагат на други орбити. "Кагуя" е най-сложният апарат от изпращаните на Луната( без да се смята американската мисия „Аполо").
Спътникът ще снима повърхността, ще измерва гравитацията и други параметри на Луната, ще изучава влиянието на слънчевото излъчване върху нея. "Кагуя" ще изследва и Земята. В частност, като използва уникалните възможности на обзора, ще наблюдва полярните сияниа на двата полюса едновременно. Освен това, апаратът ще измерва електромагнитното лъчение, идващото от космоса към Луната.
Независимо от проблемите, с които японската космическа програма се сблъска в последните няколко години (с два неуспешни полета), JAXA се надява, че този полет ще бъде успешен и самата Япония ще изпревари малко Индия и Китай в азиатската космическа надпревара.