Но може би не сте запознати с новата тенденция на злонамерените потребители да ги използват за атаките си. Освен фактът, че това е подло, друг факт е, че е и ефективно. Но какво остава за истинските е-картички? - изглежда на хората изобщо не им пука за интернет крадците - явно електронната картичка си е електронна картичка.
Въпреки, че напоследък имаше много новини за хакери, използващи този метод в схемите си, и че потребителите трябва да са по-внимателни при отварянето им, използването на картичките не е намаляло. Във всеки случай, някои от лидерите в индустрията взеха предпазни мерки срещу този тип активност. Например, AmericanGreetings промени формата на картичките - те вмъкнаха две нови текстови полета за попълване - едно с името на изпращача, и едно с неговият е-мейл. Така при получаване на картичка получателят има по-добър поглед върху нещата, и може сам да определи дали става дума за спам.
Атаките работят по следния начин: спамер изпраща електронна картичка, а когато кликнете върху нея, или върху линк в съобщението, сте препратен към страница със злонамерен код/вирус - по принцип кей логър (записва въведени данни) или троянски кон. Подобен тип атаки рядко имат за цел да повредят компютъра ви, обикновено само събират информация. Това разбира се не ги прави по-малко опасни, напротив - могат да донесат много големи щети на отделен човек или цяла компания.