Няма недостиг на ИТ специалисти, установи проучване на сайта silicon.com сред британски компании. Именно на Острова обаче отчитат спад на броя на студентите по ИТ дисциплини.
10 от всеки 12 шефове на ИТ отдели (CIO) са заявили, че нямат проблем с наемането на компютърни специалисти. Същевременно броят на студентите по ИТ е намалял с една трета от 2002 година досега, по данни на университетската приемна комисия UCAS.
Според експерти, ИТ индустрията е достигнала пик през 2002 година, в резултат на бума на интернет компаниите. Намаляването на броя на ИТ студентите сега означава връщане към нормалните нива от 1998.
Няма никаква криза с ИТ кадрите в държавните структури, става ясно от проучването. Според признанията на ИТ директори, наетите студенти са много способни, а наемането на квалифицирани кадри също не е проблем.
Въпросът по-скоро е дали компаниите могат да използват в пълна степен таланта на випусниците, посочва ИТ шеф в инвестиционната банка Mitsubishi UFJ Securities International. Все по-важни стават специалистите по системна интеграция, смята CIO-то на British Energy.
И ако на Острова всичко е ОК, проблемът с ИТ кадрите у нас едва ли е преувеличен, като за тази констатация дори не е нужно проучване. Специалисти много, но колко от тях са на нужното ниво? От друга страна, бизнесът, в по-голямата си част, не е в състояние да осигури адекватно заплащане на наистина можещите.
Образованието пък все още не дава готовия кадър. Завършилите студенти се доучват във фирмите и при първата възможност за по-платена работа напускат.
Проблемът с ИТ кадрите е особено остър в държавната администрация, където дейността на цели ведомства е зависима от системни администратори с няколко стотин лева заплата. Ясно е, че за такива пари кадърен специалист ще работи или частично, или за кратък период, докато не си намери нещо по-добро.