Тези дни авторите и потребителите на програми с отворен код по цял свят отбелязват първия си голям юбилей – концепцията за “отворено” програмно обезпечение (Open Source) навърши 10 години, съобщи сп. HiComm
На 9 февруари 1998 година Брус Перенс, президент на SourceLabs, публикува първата версия на документа Open Source Definition. За изминалите 10 години Open Source успя да се превърне във важен фактор, около който се въртят милиарди долари, милиони потребители и стотици хиляди програмисти. Самият Перенс днес отбелязва, че преди 10 години не си е представял, че концепцията му ще окаже такова влияние на съвременните информационни технологии.
“Имахме Linux, имахме мрежи и съзнавахме, че можем да направим забележителни сървъри. По-късно към движението се присъедини компанията Netscape, която повярва в тази философия. Нямахме друго, освен този бизнес и Netscape, която повярва в нас”, заявява Перенс.
Netscape бе първата компания преди 10 години, която пусна Mozilla Project с отворен код. Проектът съществува и досега, въпреки че компанията вече я няма, отбелязва електронното издание МИГнюз. Основната концепция на OpenSource се състои в разработката на софтуер, при който изходният код на програмата е отворен, тоест е достъпен за преглеждане и промени. Това позволява на всички желаещи да използват вече създадени код за свои нужди или да помогнат при разработката на отворена програма.
Напоследък основните идеолози на отворения код заговориха за модифициране на понятията, определящи Open Source, тъй като тези разработки все по-често се използват в бизнеса и се наложиха някои различия от класическите понятия.
Например много въпроси предизвиква взаимодействието на продукти с отворен и закрит код – например Microsoft и Novell, или как да се определят компонентите с отворен код, създавани за закрити продукти, например в рамките на Microsoft Open Source Initiative.
А дали Брус Перенс щеше да стане дебианец, ако го нямаше, изобщо щеше ли да има някаква "open source" ОС? Щеше ли изобщо Линус да почне да пише ядро, което да няма, с какво да транслира и заобгради?
Питам се изобщо тупащия се в гърдите дебелокож Перенс дали щеше да има, за какво да изкриви смисъла на едно понятие (open source), за да прикрие и обезличи друго (free software)?
А и неговия Netscape няма защо да ни го навира. Знаем, защо прегърнаха "бизнес модела", как го направиха и какви бяха последствията от това.
Мърморя си да, за да не заспя. Нищо мислех си, че поне тук в тази страна, трябваше да знаем цената и силата на свободата. Заблуждавам се. Та ние нямаме такава.
Иначе съм съгласен с теб и това, че в БГ яко действа овчия синдром - хората просто живеят по инерция без въобще да им дреме за личната свобода и това какво правят с тях - пример за това е произвола-решение да се следи инфото на всички потребители в мрежата - няма по-голяма простотия от това
Получава се обсъждане извън темата, но другото голямо достижение на човечеството е любовта. Свободата и любовта са божията промисъл в нашия тъй лош свят.
Никак не съм светец, но това не означава да избегна почит към важните неща от живота.