Според откритията, направени от Kaspersky Lab, всеки ден геймърите получават средно около 10 мейла със зловредни линкове или прикачени файлове. Като добавка към това има над 500 опита за зараза чрез атаки през браузъра. И още нещо... Според записите на компанията, всеки ден се повяват над 5 000 нови зловредни програми, таргетирани към онлайн геймърите.
Една от любимите тактики по отношение на онлайн игрите е т.нар. "социално инженерство" и по-специално фишингът. Например, киберпрестъпниците "маскират" предложенията си с имена на добре познати в онлайн гейминг света и по този начин прилъгват геймърите да влязат във фалшиви сайтове с изкопиран интерфейс и по този начин открадват паролите за геймърските им акаунти. През 2012 г. Kaspersky Lab са записали над 15 млн. опити за подобен фишинг, а дневните записи показват около 50 000 потвърдени редиректа към подобни сайтове всеки ден.
Подобни атаки са заплаха за геймърите по цял свят, но за всички е ясно, че те са концентрирани там, където има най-голям брой запалени по онлайн игрите. През 2012 г. трите страни, които са били под най-сериозна заплаха, са били Русия, Китай и Индия. От Касперски казват, че тази статистика е такава от няколко години насам и няма изгледи да се промени поне в скоро време.
Въпреки всичко за редовните посетители е лесно да се предпазят от атаки, насочени към профила или банковата им сметка онлайн. Най-простите правила,които трябва да спазвате, са:
- да сте мнителни към мейли, които ви приканват да дадете потребителското име или паролата си за някой сайт - това изключително рядко се налага и по-добре да не предоставяте подобни данни на когото и да било;
- да внимавате, когато в мейла има линк, на който да кликнете - проверете внимателно дали URL адресът на сайта, който се отваря, е правилният;
- не сваляйте и прикачени към електронната поща файлове, преди да прочетете за какво става дума;
- теглете файлове само от източници, на които се доверявате!