Adobe получава нарастващо внимание от страна на кибер нападателите. Съвсем наскоро екипът на Adobe по сигурността откриха серия от професионални атаки срещу мрежата си, включваща незаконен достъп до информацията за клиентите, както и до изходния код на много от продуктите на Adobe. Те смятат, че тези атаки са свързани помежду си.
Това е описано в началото на доклада за външния достъп до данните за клиентите, както и до корпоративна информация, който Adobe са избрали да направят публичен чрез блог пост.
В информацията, публикувана от компанията, се казва още, че към момента разследването е показало, че нападателите са имали достъп до ID-тата на клиентите, както и до криптираните пароли в системите на Adobe. Те смятат, че е засегната информацията на над 2,9 милиона клиенти на Adobe, в т.ч. имена, криптирани номера на кредитни и дебитни карти, срокове за изтичане на профили и друга информация, свързана с поръчки от клиенти. Въпреки това от компанията твърдят, че не смятат, че нападателите са успели да разшифроват номерата на кредитните или дебитните карти, до които са имали достъп. Но това не е нещо, което твърдят със сигурност, затова потребителите им могат само да се надяват че това наистина е така.
И така почти три милиона клиенти не са съвсем наясно дали личната им информация е открадната и могат само да се надяват, че всичко с техните кредитни карти е наред. Като оставим настрана кражбата на лични данни, както се съобщава, е откраднат и кода за "Adobe Acrobat, ColdFusion, ColdFusion Builder и други продукти на Adobe". Интересно е защо не се споменават тези "други продукти". Това може да доведе само до излишни спекулации от страна на потребителите на Creative Cloud, които непрекъснато теглят актуализации за продукти на Adobe. Това важи с особена сила за Photoshop, който безспорно е един от най-използваните продукти на компанията. Може би тази информация умишлено не се съобщава, защото мисълта, че кодовете за най-известната част от софтуера им е компрометиран, драстично ще намали доверието към фирмата, продуктите и услугите, които предлага, което може да доведе до сериозен отлив на клиенти.
Малко по-късно се оказа, че от Adobe не са знаели за атаката, както и че изходният им код е бил откраднат, докато не са били информирани от компанията за сигурност Hold Security.
Веднага след публикуването на информацията за атаката над Adobe в блога им, недоволни клиенти буквално наводниха страницата им във Facebook, както и форумите на сайта им. Реакцията на компанията беше да създадат специален форум, в който да се обсъжда темата с проблемите в сигурността, но до момента никой от представителите на Adobe не са отговорили на клиентските запитвания.
Може би най-доброто, което може да направят Adobe в момента е да обявят целия софтуер, който е бил засегнат от атаката и да уведомят лично клиентите си за това чрез писмо или по друг подходящ начин.