Даниел Вегнер и Ейдриън Уорд са на мнение, че хората приемат търсачките все повече като продължение на интелетка, а не като инструмент за развитие. Психолозите твърдят, че започваме да приемаме търсачките като приятел, тъй като споделяме с тях личните си данни, проблемите си, както и голяма част от живота си.
Причината за тези промени в човешкото мислене е притеснителна тенденция, а от другата страна самите програми стават все по-умни и мислят много по-бързо от човека. Именно заради това, хората все повече започват да виждат в компютъра един виж партноьр в живота, а не просто средство за комуникация, развитие и бизнес.
Вегнер и Уорд са установили, че хората се стремят да запомнят информацията когато мислят, че повече няма да открият в търсачката или пък файлът ще бъде изтрит. Когато обаче са сигурни, че могат да намерят информацията повторно, те дори не се опитвали да я запомнят, въпреки че са били помолени да го направят. Изследването установява, че с появата на все повече умни приложения и търсачки хората не поумняват, а дори напротив - затъпяват.