Целият проблем тръгна от това, че Google са променили алгоритъма, който отговаря за cooki-тата или бисквитките. Това е ставало без знанието на потребителите и интернет търсачката е заобикаляла безпроблемно опцията на Safari - "Do Not Track". След тези мерки, анализаторите на Google са пускали към засегнатите потребители таргетирани реклами, тъй като са имали данни точно кои страници посещават въпросните потребители.
Сега срещу Google е заведен колективен иск от щата Кънектикът, който е на стойност 17 млрд. долара. Компанията ще трябва да обезщети потребителите, чиято интелектуална собственост е нарушена, а и това едва ли ще бъде единствения подобен иск. Ето какво заяви и главният прокурор на Ню Йорк - Ерик Шнайдерман: "Хората имат право да знаят кога ги следят. Чрез тайното проследяване на данните на милиони хора, Google не само е нарушила собствената си политика за поверителност, но е подкопала доверието към себе си като цяло".
От Google обявиха, че всички модифицирани бисквитки ще бъдат изтрити, като от компанията ще се опитат да водят по-прозрачна политика, с която потребителите да са наясно какво се случва с личните им данни.