Google вече 15 години влагат усилия в това да стават все по-умни и по-умни, учейки се как да улеснят живота ни да станат част от домовете, колите и телефоните ни.
Но въпреки това, с извинение към създателите му Лари Пейдж и Сергей Брин, въпреки всичките усилия тази интелигентност на се доближава до тази на най-обикновен плъх.
Или дори повече, до тази на комар.
Заключението беше направено от двамата изследователи по интелекта Ян Лекун и Джош Таненбаум, които не критикуват търсачката, а само показват колко далеч сме още от създаването на изкуствен интелект събран в компютър.
Изследователите взели участие на международният конгрес по Научни Разработки, отбелязаха, че целият интелект постигнат от Google е събирането на огромно количество информация обединена и свързана по точно определен и предварително зададен начин.
Лекун, който е професор по неврология и компютри в университета в Ню Йорк, заяви, че това е просто ограничено количество информация обединена чрез предварително зададени връзки без никакво осъзнато разбиране.
Той заяви, че дори на мощните компютри създадени на света са далеч от способността за обучение и на насекомо и добави, че той ще бъде много щастлив ако докато е жив успее да създаде машина умна поне колкото един плъх.
Таненбаум, който също взе участие на конгреса заяви, че дори сложни приложения като Google Мaps даващи ни информация в реално време също са твърде елементарни в сравнение с човешкият мозък, защото използват информацията на готово, без да се замислят.
Двамата учени дадоха сравнение с това, че в човешкият мозък могат по едно и също време да се осъществят 1,000,000,000,000,000,000 връзки по едно и също време, като те са осъзнати и водят до един общ краен резултат или отговор.
Според тях с темпа на развитие на суперкомпютрите те ще достигнат тази сила в рамките на 30-100 години. И малко след това, да кажем до 20 години дори средно статистически смартфон може да бъде по-умен от човека.