Google разработва контактни лещи, които съдържат глюкозен сензор, антена, кондензатор и чип, проектиран да помогне на хората, които страдат от диабет. Контактните лещи не пречат на зрението. Те извличат данни за нивата на глюкоза два пъти в секундата и посредством радио честоти изпращат информация до външно устройство за мониторинг.
В блог пост по темата Google подчертават ползата от такова устройство. Тъй като 1 на 19 човека на планетата страда от диабет, справянето с болестта е от изключително значение. Нивата на глюкоза в организма се променят често през целия ден и трябва да се поддържат и проверяват по всяко време с болезнени кръвни тестове и други методи.
Екипът на Google [x] затова си задава въпроса дали може да помогне на тези хора и ето как се ражда идеята за тези контактни лещи. Те се състоят от чипове и сензори, които изглеждат като искрици, а антената е по-тънка от човешки косъм. Лещите не разчитат на батерии за захранването си, а вместо това благодарение на радио честотите получават енергия от мониторинг устройство.
Според ръководителя на проекта, Brian Otis, бъдещите модели могат дори да включват източник на светлина, вграден в лещите и той би позволявал на този, който ги носи, сам да види статуса на нивата на глюкоза вместо да се налага да се проверява във външното устройство за наблюдение. Тази опция би могла да е активна, ако човек само затвори очи и за миг ще получи достъп до желаната информация.
Google споменава, че все още дискутира устройството с FDA, но компанията признава, че все още има много работа преди да пусне технологията на пазара.