Целта на този проект е създаване на стандартизирана основа или рамка, която може поддържа различни модули в зависимост от предпочитанията и нуждите на потребителя, например свръхмощен процесор, допълнителна батерия или карти с памет за съхранение на повече музика и други.
Компанията заявява, че идеята е да изградят по-близка, изразителна и свободна връзка между потребителите, разработчиците и мобилните телефони. По този начин те искат да дадат възможността на хората да решат какви функции да има смартфона им, как да изглежда, къде и от какво да е направен, колко ще струва, какво тегло ще има, колко време ще издържа батерията му и т.н.
Идеята "направи-си-сам" на Motorola се дължи на успеха на Google с все по-широко използваната платформа за смартфони Android, която също се предлага безплатно и с отворен код и позволява на производителите да персонализират операционната система според техните нужди. Android дава и на крайните потребители повече възможност за нови добавки към смартфоните им, в сравнение с потребителите на IOS платформата на iPhone.
Моторола обяви, че работят по проект Ara повече от година, а наскоро към екипа са се включили и Phonebloks - проект с отворен код, който също работи върху създаването на модулни компоненти за смартфони, които лесно могат да бъдат заменени.
Обявяването на Ara идва след като Моторола пуснаха смартфона Moto X по-рано тази година, който позволява на клиентите да избират цветовете на предния и задния панел, както и на бутоните на телефона.
На уебсайта си Phonebloks предвиждат в онлайн магазина потребителите да могат да четат ревюта на всички компоненти за мобилни телефони, да се осигури продажба на нови и употребявани части, както и поръчка на специално проектирани телефони.
Проект Ara напомня за 80-те и 90-те г. на миналия век, когато много от потребителите, които бяха поне малко технически грамотни, правеха свои-собствени сглобки за настолни компютри, използвйки твърди дискове, захранвания, процесори и други компоненти, подбрани от тях самите. При лаптопите това е малко по-трудна задача, но компонентите все още се изработват по стандарти, така че да могат да бъдат използвани за повечето PC-та.
Моторола обявиха, че смятат работата по проекта да е открита и дори ще въведат експериментални модули. Освен това компанията планира да покани разработчици и да наеме т.нар. "Ara скаути", които да помагат в проучванията и оформянето на проекта.