Видеоконферентни приложения като Skype са идеален избор за провеждане на разговори с приятели надалеч или с колеги, когато се налага. Освен всички други ползи обаче, видео разговорите имат един основен недостатък: липса на визуален контакт.
При видеоконферентни разговори, очите обикновен се фокусират върху човека, с който разговаряте. За съжелание обаче, местоположението им на екрана на компютъра е обикновено по-ниско от нивото на уеб камерата. Резултат е ясен, винаги изглежда като че ли някой, участващ в разговора гледа надолу вместо към човека отсреща.
Нова технология от Computer Graphics Laboratory в ETH Zurich търси начин да коригира този проблем със софтуер, който разпознава и завърта лицата на хората във видео разговор, за да може да изглежда все едно те гледат в камерата.
За момента технологията се предлага за по-големи компании, но софтуерът впоследствие може да се използва за потребителските уебкамери с цел постигане на същия ефект.
В сегашната версия на софтуера, уеб камерите трябва да са оборудвани със сензори, за да работят. Повече устройства в момента на пазара нямат уебкамери със сензори за дълбочина обаче и това отчасти се дължи на по-високата им цена. Екипът, който разработва софтуера се надява да адаптира технологията, така че да може да се използва и със стандартните уебкамери.
Мислите ли, че визуалният контакт е важен при конферентни разговори?