Може би звучи невероятно, но пък за печатането с вода си има логично обяснение, което е много просто. Принтерите не използват обикновена хартия, а специална такава, която е покрита с невидим слой боя, наречена оксазолидин. Така при контакт с водата се получава химическа реакция, при която хартията се оцветява в син цвят и то за по-малко от секунда.
Китайските разработчици припомнят, че тази технология не е вечна и при оптимални условия, принтираните материали се запазват около 24 часа, след което листа отново става бял. Според направените тестове, при температура под 35 градуса по Целзий, напечатаният лист изкарва около 22 часа, а колкото по-ниска е температурата, толкова по-дълго се вижда и това, което е разпечатано.
Може би някой ще си помислят, че тази технология е безполезна, но според данните 40% от документите, които се разпечатват по офисите се изхвърлят още след първото прочитане. С водните принтери обаче, този процес ще бъде максимално оптимизиран, тъй като 1 подобен лист може да бъде използван до 50 пъти, а и ще отпадне необходимостта да е унищожават документите, тъй като това ще става автоматично, след около 24 часа.
Няма как да пропуснем и факта, че тук няма нужда от допълнителни консумативи за принтера, тъй като той работи с питейна вода и ще трябва само да се сдобиете със специалната хартия.