Докато всички са обърнали поглед към усъвършенстването на тъчскрийн технологията и пръстовите отпечатъци, Fujitsu се фокусират върху..нашите длани. Вървеейки срещу течението, компанията планира да използва сканиране на вените на дланите ни и да имплементира информацията в своите бъдещи смартфони. Компанията е единствената, която вярва, че технологията би била много по-надеждна и сигурна от съществуващите в момента решения.
Apple е компания-иноватор и затова се фокусира върху една нова линия смартфони, които използват биометрика и в частност пръстови отпечатъци като фактор за верифицирането на собственика на даден смартфон. Много производители на смартфони също внедряват свой собствен фингърпринт скенер в своите нови продуктови линии мобилни устройства.
Fujitsu обаче, които далеч не са лидер на пазара на смартфони, не залагат на тази идея и вместо това фокусират усилията си върху нещо, с което компанията има повече опит: сканирането на длан.
Принципът, на който се основава тази значително по-малко позната биометрична технология, е подобен на технологията на пръстовите отпечатъци. Линиите на дланта ни са също толкова уникални, колкото пръстовия отпечатък, но това е само половината от уравнението на технологията. Другата половина включва точките на вените, които се сканират с помощта на близка до инфрачервената светлина и след това се сравнява с предварително записани точки и модели. През тези вени трябва да тече кръв, за да се инициира процеса на сравняване на дланите. Ето защо няма как да се използват „безплътни, мъртви“ изкуствени длани, които биха могли да фалшифицират нечия идентичност.
Технологията може да звучи малко фантастична в сравнение с пръстовите отпечатъци, но от Fujitsu са доказали вече, че тя наистина работи. Компанията разработва технологията отдавна и вече я е внедрила в някои лаптопи като Lifebook E741/C и Celsius H730. Такива лаптопи се използват отдавна в банките в Япония, родината на Fujitsu. Fujitsu вече работят по имплементацията на технологията за мобилни устройства и особено смартфони.
Скенерът на длан за смартфон може да звучи смешно предвид размера на мобилните устройства. Използването на близка до инфрачервената светлина означава, че потребителите няма да се налага да слагат дланите си директно върху устройството, така че повърхността и нейния размер не са проблем както при скенерите на пръстови отпечатъци.
Fujitsu дори разработват вариант за намаляване размера на скенера. Последната итерация, която са разработили инженерите на японската компания, включва скенер голям колкото пощенска марка, но от Fujitsu вярват, че има възможности за още подобрения и скенерът скоро ще стане достатъчно малък за смартфоните на бъдещето.