За своя блог за сигурност на данните и информацията онлайн вчера Google споделиха някои цифри, свързани с борбата със зловредния софтуер и усилията срещу фишинг сайтовете. В публикацията Google хвалят своя API за безопасно сърфиране, който се използва в Safari, Firefox и Chrome. От компанията представят и някои интересни детайли относно типовете атаки, които безскрупулни индивиди предприемат срещу нищо неподозиращи Интернет потребители.
През годините Google са научили много от защитата на своите собствени сървъри, потребители, от своите уебмастъри и Интернет доставчици.Този опит е помогнал на Google през последните 5 години да се пребори срещу Internet злодеятелите, една инициатива, която е била и продължава да бъде предимно проактивно усилие за една по-‘чиста’ мрежа.
От Google споделят, че откриват средно 9500 нови зловредни сайта на ден. Компанията също така регистрира милиони предупреждения всеки ден чрез своето API за безопасно сърфиране, услуга срещу измамнически атаки и потенциален зловреден код, а по този начин Chrome, Safari и Firefox предупреждават за заплаха своите 600 милиона потребителя на тези сайтове. В същото време Google пуска около 12-14 милиона предупреждения до потребителите, които използват търсачката.
Чрез своето партньорство с StopBadware.org, компанията също сигнализира на хиляди уебмастъри всеки ден за заразени сайтове, защото хакерите често успяват да получат достъп до сайтовете, за да сложат зловреден код в иначе авторитетни сайтове и блогове.
Не е учудващо, че от Google докладват, че броят на атаките се е увеличил както в количествен, така и в качествен аспект, защото зловредният код е все по-заплетен и случаите, които са разглеждат понякога са доста сериозни. Сайтовете със зловреден код имат кратък живот, по-малко от час и периодично се появяват под нови, произволно генерирани домейн имена, за да се укрият по-добре. Въпреки това проблемът става все по-голям и то на международно ниво.
Интересен факт е, че повечето фишинг атаки водят началото си от хостове в САЩ или Бразилия. Иран, Испания, Австралия и Перу са сред най-малко активните страни що се отнася до зловреден хост или жертва на фишинг атаки.