Интернет е поставен пред най-голямата заплаха от своето основаване, като от части това се дължи на Facebook и Аpple, според експерт от Google.
Сергей Брин заяви, че правителствата налагат все по-голям контрол и ограничения над интернет пространството. А социални мрежи като Facebook, някои приложения на Аpple, "крият" информацията за себе си и я правят недостъпна за търсачките. Това силно ограничава свободата в Интернет.
Брин също заяви, че САЩ, в опитите си да ограничат интернет пиратството са ограничили интернет свободата до ниво близко до това в Китай и Иран.
Пред "Гардиън", Брин заяви, че големите сили по света са в по-изгодна позиция ако ограничат свободата в интернет, от колкото тя да е достъпна за хората.
Експертът, казва че е по-притеснен от всякога от навлизащите ограничения. Платформи като Аpple и Facebook, контролират данните на хората, избират кой да бъде потребител или не. А по-лошото, контролират и подбират новите приложения според техните стандарти и изисквания. Това силно ограничава развитието на приложенията, които според тях са "безинтересни и ненужни".
Той споделя, че ако Интернет прохождаше в света на Аpple и Facebook, то търсачките нямаше да съществуват, защото всички данни щяха да са кодирани и достъпни само за определени хора и Интернет пространството щеше да има много различен вид от този днес.
Брин заяви също, че опитите на държавите за контрол над интернет пространството, противоречат коренно на желанията на пионерите създали Интернет като свободна зона.
Наскоро в Китай се забрани употребата на псевдоними в мрежата и всеки трябва да използва истинското си име. Това се дължи на факта, че зачестиха проявите на блогъри критикуващи режима в страната. Подобни са решенията и в Русия, където блогъри подканваха протестите срещу Путин и след това имаха близки срещи със служители от Кремъл.
В Иран пък ще действат доста по-радикално. Държавата планира да ограничи Интернет пространството само в Ирански сайтове, като достъпът до международни сайтове ще бъде забранен. От скоро пък във Великобритания се обсъжда възможността за контрол върху личната поща и чатовете.
Брин казва, че до преди 5 години не е вярвал, че в Китай ще ограничат интернет пространството за дълго, но се е оказало, че греши.
Китайците пуснаха "духа от бутилката" и сега на път да ги последват са Саудитска Арабия и Иран.