Устройствата, които те представиха, могат да предават на разстояние до 10 километра. Голям доставчик на услуги в Мексико вече тества технологията. Този метод се използва и в Нигерия, след като през миналата година страната получи канал с висока скорост от Европа.
Технологията е разработена от компанията AOptix. Предавателят и приемникът се поставят в неголяма кутия, която е херметически затворена. В нея има инсталиран лазер за инфрачервени лъчи, както и предавател за микровълни. Предавателят и лазера работят едновременно. Това компенсира недостатъците и на двата способа. Лазерите не могат да проникват през мъгли, а милиметровите вълни се поглъщат от дъжда. Ако се използва комбинирано предаване, гарантираните скорости за обмен на информация са от 2 Gb/s.
Проектът ще продължи да се развива в посока по-бърза скорост за обмен на данни – 4 Gb/s. AOptix смятат, че този метод на работа ще е по-евтин и доста по-практичен от прекарването на оптични влакна за пренос на данни. Устройствата на компанията са подходящи и за ползване в по особени зони. Това са резерватите за пример, тъй като през тях не могат да се копаят канали за прокарване на каквито и да е било кабели.