Той публикува размислите върху развитието на Глобалната мрежа и мнението си, че е време тя да мине на по-високо ниво, в блога си към сайта на Масачузетския Технологичен Институт, САЩ.
Най-общо теорията на Бърнарс-Лий се ограничава до нуждата от формиране на нов единен модел, който да описва връзките на всички потребители в Интернет, който всъщност представлява т.нар. Giant Global Graph, или в буквален превод на български - Огромна Глобална Мрежа от Връзки.
Чрез
GGG ще се обедини информацията, която всеки потребител въвежда всеки
път като се регистрира за една или друга услуга в многото социални
сайтове като Facebook, Linkedin, LiveJournal, Advogato и т.н.
Проблемът на WWW е с повтаряемостта на тези данни.
С въвеждането на GGG ще се спести именно това, като се обединят всички социално ориентирани услуги в един глобален поток.
Бърнарс-Лий създава първообраза на глобалната мрежа през 80-те години на миналия век.
Първият
сървър е пуснат с негова помощ през 1990 година, като малко по-късно
неговото изобретение е включено в проекта Интернет.
Той разделя развитието на Интернет по следния начин. Започва се от създаването на физическа връзка между компютрите (Интернет), след което се появява възможността за комуникация между тях без да се взимат предвид кабелите, които ги свързват, а се набляга на документите, които съдържат.
"Най-често използваме думата Web вместо пълното название World Wide Web. WWW увеличава силата ни като потребители, което води до извода, че същественото не е в компютрите, а в информацията, която се съдържа в документите." - по този начин той обяснява преминаването към втория етап от развитието на Интернет.
След това той обяснява, че е време да се съсредоточи вниманието не върху връзката между отделните сайтове, а непосредствено върху взаимодействието между интернет потребителите, а това може би ще отнеме години.