Това заяви председателят на агенцията Пламен Вачков по време на конференцията за развитие на човешките ресурси, която се проведе на 11 декември в рамките на Седмата кръгла маса на списание „Economist”, стана ясно от сайта на ДАИТС.
Устойчивият и висок ръст на българската ИТ индустрия поставя сектора пред нараснало търсене на висококвалифицирани специалисти. Българските фирми, особено малките и средните не разполагат с достатъчно финансов ресурс, за да се включат във войната за таланти, каза председателят на ДАИТС. Но вместо да се оплаква от изтичането на мозъци, българското правителство подготвя пакет от мерки, които ще бъдат обявени скоро.
Вачков посочи като пример идеята на вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин да се въведе зелена карта за привличане на българоговорящи специалисти от съседни държави. За да се запълни вакуума от хора с ИТ умения, телецентровете, които се ръководят от ДАИТС, усилено обучават държавни служители. Това обаче не може да се прави в училищата, тъй като само педагози имат право да учат децата. В същото време много преподаватели знаят по-малко от възпитаниците си, когато става дума за компютри. Това е въпрос който трябва да бъде решен, за да се осигури качествено обучение по ИТ на децата от най-ранна детска възраст.
В България бе възстановена системата за работа с талантливи и изявени ученици и студенти, посочи в изказването си Вачков. Одобрена е работна група „Младежки иновации и информационни технологии”, която си поставя задача да съдейства на правителството при разработване на държавна политика за развитие и съхранение на интелектуалния потенциал на българската младеж.
През 2009 година страната ни ще бъде домакин на международната олимпиада по информатика, което е признание за състезателния дух и знанията на младите българчета. От 30 години насам България заема лидерско място в класирането на международни олимпиади по математика, физика и информатика. Пред нас са само страни като САЩ, Русия и Китай.