Според редица аналитици и изследователи най-важното изобретение на 20 век безспорно е транзисторът, без който електронната техника, плоските телевизори, компютрите и интернет биха били невъзможни. Да, това е онази невидима джаджа в основата на всеки съвременен процесор, без която сървърите щяха да са големи като 5-етажни сгради, а лаптопите щяха да съществуват само като реквизит от инвентара на "Стар Трек.
За щастие, нещата днес са такива, каквито са, благодарение на изобретението, направено в Bell Labs на 16 декември 1947. С него започнаха и всички промени, които днес са нещо обичайно за нас - от начина, по който слушаме любимата си музика, до това как плащаме сметките си или си поръчваме пица. Преди това бяха вакуумните лампи: обемисти, горещи и събиращи "бъгове" (т.е. нощни пеперуди и други насекоми), които изгаряха бляскаво и шумно, заедно с целите компютри, заемащи цели стаи по онова време.
Към днешна дата транзисторите, базирани на прости превключвателни елементи, могат да се включват и изключват 300 милиарда пъти в секунда и според експертите ще продължат да бъдат основна предпоставка за развитието на цифровата техника и занапред. В най-новите Penryn процесори на Intel се побират 820 млн. транзистора с размери 45 нанометра. По мнението на аналитиците, през следващите 10-15 години полупроводниковите производители ще успеят да поберат между 10 и 15 млрд. такива елементи в чипове със същата големина.
В днешни дни, Транзисторът НЕ е видим за просто око, но пък действието му е нужно на всяка техника