Група учени от университета в Глазгоу са открили технология, благодарение на която е възможно отдавна познатите ни LED светодиоди да бъдат превърнати в по-мощни и същевременно многократно по-икономични осветителни тела от масово употребяваните в нашето ежедневие електрически крушки.
В амбициозния проект участват и група учени от института по фотоника към университета в Стратшлайд. Идеята, която е колкото гениална толкова и проста е следната - да се пробият микроскопични дупки върху повърхността на светодиода за да се увеличи количеството на емитираната от него светлина.
По специфична в случая е иновативната технология, използвана за осъществяването на целта, а именно така наречената нано-печатна литография.
Д-р Файз Рахман, ръководител на проекта споделя:
"Постигнатите за момента резултати са обнадеждаващи.
От започването на масово производство на осветителни светодиоди за бита обаче ни отделят редица технологични проблеми, най-съществените измежду които са доста бавното за сега разполагане на дупките и големите разходи по създаването им.
Щом
успеем да оптимизираме технологията, която използваме или намерим неин
подходящ заместител ще пристъпим към масово производство и ще атакуваме
пазара.
А осъществи ли се това бъдете сигурни, че дните на позната ни днес стандартна електрическа крушка ще бъдат преброени."
Освен ниската консумация на енергия се отличават и с много по-дълъг живот от 35,000 до 50,000 часа - като е възможно и много повече. За пример обикновените крушки с волфрамови жички издържат средно 1000 часа.