Въпреки, че този компонент имаше някои драматични функционални подобрения през времето, като увеличен размер и честота, оперативната памет не претърпя основна промяна в паралелните изпълнения (като при процесорите). Оперативната памет остана на същата стара архитектура като в ранните си дни, но нещата са на път да се променят, тъй като паметите с паралелен достъп тепърва навлизат.
Джосеф Ашууд, независим анализатор по сигурността твърди, че революционната технология ще освободи силата на паралелния достъп до битовите клетки на чиповете. Тази нова технология е наречена "Ашууд архитектура" и използва вграден smart контролер, поставен до масива с чиповете памет на платката. Контролерът осигурява паралелен достъп до масива за многобройни конкурентни процеси.
"Бяхме скептични, разбира се, но Карнеги Мелън потвърди за нас, че паметта на Ашууд архитектурата наистина е революция в сферата на оперативната памет", каза Джоан Леф. "Сега искаме да я лицензираме към всички основни компании, свързани с приложения от тази технология, а не само да подобрим производителността на индивидуалните чипове памет, но също да предоставим на потребителите бърз достъп."
Новата технология идва с едно "но": освен от теоретичния дизайн, който все още не е превърнат в работещо устройство, новата архитектура забавя достъпът до индивидуалните клетки на паметта, като резултат от многобройните канали за достъп.
Технологията може да бъде усъвършенствана, но всичко зависи от това дали ще бъдели лицензирана или не. Въпреки това, ако ще бъде, може да отвори врати до нова ера в паралелната компютъризация.