На 27 февруари Windows Server 2008 тръгва по пътя си към крайните клиенти. Дългоочакваната ОС на Microsoft в началото на месеца достигна заключителна версия и вече се доставя на OEM партньорите на фирмата. Това е навреме спрямо първоначалните планове, тъй като е спазен графикът от преди година, съобщиха от Actualno.com
Windows Server 2008 ще присъства на новите сървъри, които ще се предлагат от големите производители, а клиентите на програмата Software Assurance при желание ще могат да направят ъпгрейда още сега. Това, което засега остава неясно обаче, е дали Microsoft ще успеят да мотивират корпоративните клиенти за ъпгрейд.
В крайна сметка, колкото и съвършена да е новата сървърна операционна система, фирмените клиенти - за разлика от обикновения потребител, са относително консервативни. Какви са всъщност мотивите за ъпгрейд - и защо Server 2008 би могъл да ви бъде нужен?
Първото, което е от значение е, че предишната сървърна ОС на редмъндския софтуерен гигант беше създадена преди повече от четири години. За това време много от нещата се промениха - дори принципно доста последователните Microsoft промениха подхода си към понятието сървърна операционна система, добавяйки технологии, които отсъстваха в предишните им сървърни операционни системи.
Достатъчно е да споменем Server Core - сървър, лишен изцяло от графичен интерфейс, или например виртуализацията, която преди години беше реализуема само чрез външни тясно нишови продукти, а вече е неотменима част от самата ОС. Server 2008 и на теория, и на практика съдържа вградена технология за виртуализация, използваща възможностите на спечелилите си сериозен пазарен дял многоядрени процесори.
Реално, така наречената "хипервизорна" технология, позволяваща работата на няколко различни и независими операционни системи на един хардуерен сървър, засега е още в бета-тестове и ще излезе няколко месеца след официалния дебют на Server 2008, така че е рано да й вещаем розово бъдеще, но тя несъмнено ще бъде неотделима част от бъдещите Windows сървърни технологии.
Поредната стъпка в правилната посока е Server Core - версия на операционната система без графичен интерфейс и с орязани за конкретни цели набори от предлагани услуги. Почитателите на UNIX-базираните ОС със сигурност ще се почувстват в познати води, а премахването на ненужните екстри разтоварва системата от излишни изчисления, като същевременно намалява до минимум риска от пробиви в сигурността.
Другото, което със сигурност е различно, е командният ред - инструментът, който повечето системни администратори използват по-редовно от всичко друго; най-малкото, за да автоматизират редовно извършваните действия. Старият команден процесор е заменен от Windows Power Shell, който предлага несравнимо по-голяма гъвкавост при работата с текстови команди. Със сигурност след кратък период той ще се превърне в редовно използван инструмент за хората, администриращи големи компютърни мрежи.