NASA обнародва данни, които са получени при работата на сондата WMAP, занимаваща се с анализ на структурата и историята на Вселената в продължение на пет години.
Основните наблюдения и изводи са изложени в седем статии, предоставени на The Astrophysical Journal.
Сътрудниците по проекта определят за основни следните изводи:
- получени са нови потвърждения за това, че Вселената е завладяна от космически неутрини;
- доказано е, че на първите звезди са били необходими около половин милиард години за създаването на "електронeн oблак";
- опровергават се много описания за разширението на Вселената в първите мигове от съществуването й.
Сондата WMAP(Wilkinson Microwave Anisotropy Probe - "Сонда на Уилкинсън за изследване на микровълнови анизотропи") е пусната през 2001г. WMAP анализира "ехото" на Големия взрив - космическото микровълново фоново излъчване (реликтово излъчване).
Неговите данни се смятат за най-важните експериментални данни в космологията, точно WMAP преди три години определи възрастта на Вселената на 13,7 милиарда години.
По данни на WMAP сега Вселената се състои 72 процента от тъмна енергия, 23 процента - тъмна материя, 4,6 процента - обикновени атоми.
В
„младостта" й, 380 хиляди години след Големия взрив съставът е бил
друг: тъмна материя - 63 процента, фотони - 15 процента, атоми - 12
процента, неутрини - 10 процента, тъмна енергия - нищожно малко.
С това количество неутрините са влиялина развитието на Вселената, а тези изменения на свой ред се въплътяват в микровълните, които сега наблюдава WMAP.
WMAP
доказва, че създаването в междузвездните газове на "електронен облак"
(cosmic fog) - резултат от действията на звездите - е започнало около
400 милиона години след Големия взрив и е продължило около 500 милиона
години.
Как точно се е случило разширението на Вселената, което се вмества в първата една трилионна част от секундата след Големия взрив е неизвестно. Съществуват много противоречиви теории, описващи този процес, но новите данни опровергават част от тях.