Телефонна анкета, проведена с 1100 австралийци миналия месец, от Galaxy Research сочи, че 64% използват пиратски софтуер за лична употреба.
От 82% от запитаните, които използват компютър, повече от половината (59%) всъщност не могат да направят разлика между пиратския и легално лицензирания софтуер.
Около 47%, не могат да установят дали използват пиратски софтуер или не.
Стив Джоунс, мениджър от Microsoft Australia каза, че използването на пиратски софтуер подлага компютърната сигурност на опасност.
"Докато анкетата показа, че за всеки е важно да опази компютъра си в безопасност от вируси и заплахи за сигурността, то потребителите сами се подлагат на риск, чрез използването на пиратски софтуер", каза Джоунс в изявление.
Консултант по сигурността от Сидни каза, че софтуерът разпространяван по най-известните торент тракери е често "чист от вируси".
"Природата на BitTorrent споделянето е такава, че много от приложенията, които съдържат вируси не биват споделяни..", каза той, добавяйки, че пропуски в сигурността може да съществуват в пиратския софтуер, дори когато функциите за обновяване са изключени.
Функциите за обновяване на софтуера могат да се използват за прилагане на кръпки за сигурността, обновяване към по-нова версия, както и за проверка дали използваното приложение не е пиратско.
След серия от продължителни дела с властите, операторите на шведския сайт за торенти "The Pirate Bay", бяха глобени миналия месец във връзка със закона за авторските права.
Майкрософт пуснаха своя инструмент Office Genuine Advantage, за да могат потребителите да правят валидация на техния софтуер. Инструментът може да бъде изтеглен, чрез услугата за автоматични ъпдейти към операционната система. Ако използваното копие е пиратско, потребителят бива предупреден, но от Майкрософт съобщиха, че инструментът няма да засяга работата на пиратските копия на приложенията на Microsoft Office.