Уеб-базирано приложение, което се представя като "изчислителни знания двигател", се появи на живо за тестване в петък и официално стартира в понеделник. "Преди петдесет години, когато компютрите бяха млади, хората само предполагаха, че ще можем да задаваме фактически въпроси на компютъра и те да изчисляват верните отговори," каза в изявление Стивън Волфрам, основател и изпълнителен директор на Wolfram Research . "Аз съм щастлив да кажа, че ние успешно изградихме система, която осигурява знанията си от просто входящи текстове, давайки достъп до огромна система, с трилиони на парчета от данни и милиони редове алгоритми.".
Сайтът изчислява отговорът, а не дава препратка към съществуващ вече сайт или файл. Данните често се представят като таблица, графика или диаграма. Wolfram Alpha може да сравни брутния вътрешен продукт на две държави, да изчисли съдържанието на витамин А в 250 гр картофи, да предостави изчерпателна информация за химичните елементи, да разкрие съставките на десертите Snickers и дори да покаже положението на Международната космическа станиция в момента.
*Въпреки, че търсачката е оценена от нейния създател като високо технологична и свръх интелигентна, няма как да не отбележим, че към момента не прави никаква разлика между руски и български език! При търсенето на каквато и да е дума на кирилица излиза съобщени "Wolfram|Alpha сейчас не понимает русский язык".