Според международно търговско споразумение, което посланикът ни в Япония Любомир Тодоров подписа в четвъртък, Интернет доставчиците ще бъдат водени под отговорност за извършваните незаконни действия на техните клиенти. Те ще бъдат задължени да предават информация за личните данни на своите потребители, за които има сведения, че пиратсват.
Решението за подписването на търговско споразумение за борба с фалшификациите ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) е взето на заседание на Министерския съвет на 11 януари тази година - в пълно инфорационно затишие по темата.
Според АСТА всяка от държавите, ратифицирали документа, трябва да ограничи разпространението “на програми или уреди, които заобикалят защитата за копиране на дисковете с програми, филми или музика”. Това реално означава забрана на торентите, с които се споделят файлове, торент сайтовете, както и мултимедийните плеъри. Въпреки, че тези услуги не се използват само за пиратсване има сериозна опасност те да бъдат изцяло спрени и забранени от интернет доставчиците.
Споразумението срещу фалшификациите е парафирано от общо 21 страни от Европейски съюза, а преди това е подписано и от САЩ, Австралия, Канада, Япония, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Южна Корея и Швейцария. Пет държави от ЕС все още не са се присъединили: Кипър, Германия, Естония, Холандия и Словакия.
Докато целия свят се бонтуваше срещу SOPA/PIP, великите умове тихомълкум подписаха ACTA