Android стана изключително популярна платформа сред авторите на зловреден код. Това разкри доклад на NQ Mobile. Компанията твърди, че е открила 65 000 вида зловредни атаки сред Android устройствата, което е много повече, отколкото през 2011 година. Така мобилната ОС се подрежда на първо място сред мобилните платформи, които са жертва на хакерски атаки.
Любимата атака на хакерите и начин за бърза печалба са всъщност различните форми на фишинг. Smishing пък е SMS базирана фишинг техника, която е много популярна тактика в мобилния свят. Междувременно приложенията от неофициални сайтове за мобилни приложения, както и сайтовете, заразени със зловреден код, са също често срещани „източници“ на зловредни атаки.
Броят на заразените със зловреден код устройства се е увеличил, а количеството на заразените Android джаджи се е увеличил три пъти през 2011 година спрямо 2012 година като пред 2012 той достига 65,227.
Най-известният вирус на Android е "Bill Shocker", мощен мобилем килър, който NQ Mobile нарича „най-зловредния и скъпо струващ в историята на Android ерата“. Вирусът е бил доста разпространен в Китай, Bill Shocker контролира Android смартфона и „тихо“ изпраща текстови съобщения от устройството до премиум номера. Съответно тези скъпи SMS съобщения се приспадат към сметката на нищо неподозиращия собственик на смартфона.
Други интересни вируси или зловредни атаки са VDloader, DDSpy, DyPusher и FireLeaker – всеки един от тях има своя специфична атака и причинява не една злина.
Въпреки че атаките са провокирани от финансови мотиви, около 7% са измислени, за да объркат софтуера на телефона. Около 28% са програмирани да събират информация с финансова изгода, а 65% попадат в групата на по-малко опасните програми, които се класицифицират като нежелано приложение, инсталирано без съгласието на потребителя.