Новите проблеми със сигурността на данните излязоха наяве и обичайният заподозрян е Android, мобилната ОС на Google. Запознати със случая твърдят, че вградена функционалност на операционната система позволява копие на WiFi паролата на всеки потребител (паролата за мрежите, в които се логваме) да се съхрани на сървърите на гиганта. За съжаление, това може да означава, че Google може по законен път да бъде принудена да предаде данните при поискване от дадено правителство по една или друга причина.
В Android 4.2, бедъп опцията в „Настройки“ запомня WiFi паролите като част от данните, докато по-рано версии на операционната система не изискват специално запомняне на паролите. Въпреки че тази функционалността може да се изключи, потребителите биха загубили други полезни функции като запазени отметки и др.
Основният проблем в случая е далеч от това, че Google съхранява паролите. Те се съхраняват по такъв начин, че компанията може да ги чете, ако пожелае. Всичко това ясно, защото виждаме как моментално старите пароли, логин информация и настройки на устройството ни се запаметяват от сървърите на Google щом сложим Gmail адреса си и нова парола.
Очевидно функционалността има две страни, тъй като можем лесно да управляваме паролите си на няколко устройства и услуги по този начин, но определено информацията ни е по-малко защитена, отколкото си мислим. Новината не е чак шокираща щом е намесена Google, но е учудващо, че компанията оставя тези пароли във форма лесна за четене и би ги предоставила веднага на всяка правителствена организация, която поиска достъп.