Google добавиха към Apps платформата си различни услуги като Calendar и Google Talk, създадаха специална версия за образовалтени и учебни институции, а след това стартираха и платена версия за бизнеса, която даваше гаранции за 99.9% наличност през времето. Постоянно добавяйки нови функционалности към Google Apps, потребителите на платената услуга достигнаха до пет милиона, а безплатната версия стана доста по-лимитирана - броят на потребителите бе ограничен от 100 на 50, а след това на 10.
Днес от Google обявиха, че безплатната версия вече няма да е достъпна за нови потребители. Съществуващите потребители и организации няма да бъдат засегнати - те ще могат да я използват за неограничено време - неясно за сега до кога. От компанията обясниха своя ход: "Бизнесите бързо излизат извън основната версия и искат неща като 24/7 поддръжка и по-големи кутии. Също така безплатните потребители често трябва да чакат, за да получат новите функционалности, докато ги предоставяме по-рано за бизнеса."
Разбира се, не всеки се нуждае от поддръжка или SLA, инструменти за мигриране или други бизнес възможности и Google Apps бе прост и лесен начин за създаване на email адреси със собствен домейн и функционалността на Gmail. Нужно ли е плащането на 50$ на година за функционалности, които не са ни нужни?
Очевидно е, че Google искат да се фокусират върху платените си потребители и безплатен Google Apps не е нещо, с което искат да се занимават. Към този момент Google Apps има над пет милиона бизнес потребителя и Google вече не се нуждае от безплатни акаунти, с които да привлича нови потребители.
Все пак има начин за безплатен Google Apps!
Потребители са забелязали вратичка за създаване на безплатни акаунти по заобиколен начин. Ако създадете нов акаунт през App Engine Admin Console пак ще можете да си направите стандартен Apps акаунт, но той ще бъде само с един профил, вместо 10, както бе до скоро.