Google се съгласи да разреши делото, повдигнато от 38 американски щата, които предизвикват доста обсъждания напоследък проект Google Street View. Индиректно гигантът „признава“, че е виновен за придобиването на потребителски данни и друга лична информация, докато събира информацич за улиците и пътищата в САЩ.
Сумата за глобата във връзка с повдигнатото обвинение се равнява на 7 милиона долара предвид, че от Google обещават, че ще имплементират вътрешнофирмени и външни програми за обучение на служителите и потребители, които трябва да са наясно как могат да пазят личната си информация още по-добре.
Нищо ново за Google като се замислим. През май 2010 година гигантът призна, че по погрешка е включил код в своя Street View софтуер, който събира WiFi данни, които се очаква да са в помощ на приложенията, свързани с местоположение. От Google първоначално отказаха да признаят, че събират база данни, а впоследствие се опитаха да прехвърлят вината на един от своите инженери.
В САЩ, 38 щата са завели заедно делото срещу Google, а то се води от главният адвокат на щата Кънектикът, George Jepsen, който определено отчита своя успех като голяма победа.
Въпреки че 7 милиона долара никак не са малко, по-важният аспект тук обаче може да видим отвъд финансовата стойност на победата. Потребителите имат очаквания за поверителността на данните си. Това споразумение потвърждава тези права и осигурява това, че Google няма да използват подобни тактики в бъдеще и ще са по-предпазливи относно събирането на лична, поверителна информация без да поискат разрешение от нищо неподозиращите потребители.
За пореден път Google бе „хванат в крачка“ как нарушава правилата за поверителност на потребителските данни, нещо, с което компанията се бори от години в стремежа си да монетаризира потребителските данни, докато нищо неподозиращите потребители очакват пълна поверителност и защита на информацията.
Никой не се разтревожи повече за Street View от 2010 година насам, защото Google увери хората, че няма да събира информация повече от необходимото.
Google Glass също може да се превърне в мощен инструмент за събиране на лични данни от неподозиращи хора, които дори не са носили устройството. Не е трудно да си представим колко нови съдебни дела очакват гиганта, който отново ще наруши съвсем преднамерено правилата.
За момента Google се насочват към инициативи за насърчаване на поверителността на информацията за служителите си и крайните потребители. Нека да видим какво предстои, а дотогава само Ви напомняме колко предпазливи трябва да сме с личните си данни.