Спътникови навигационни системи не работят в космоса, сателитите кръжащи около земята са твърде далеч, за да доставят информация.
Но учените смятат, че са открили навигация за дълбокия космос - използването на пулсари като "маяци", за да навигация на космическите кораби през звездите.
Системата е напомня на моряшката навигация посредством звездите и луната, но използва неутронни звезди, за да се определи точното място във Вселената.
Новата система ще използва Рентгенови лъчи, които ще включват космическият кораб в навигационен триъгълник. Тази система дава точна позиция, както в галактическо измерение, така и на кратки разстояния от няколко мили.
Когато големи звезди като слънцето, достигнат края на своят живот, това е последвано от огромна експлозия. Образува се плътен облак със силно магнитно поле, който се върти много бързо. И на определен интервал от време ние засичаме пулс от радиация. От там идва и името- пулсар.
Екип от немският института Макс Планк разработва навигационна технология за космическите кораби, въз основа на редовната емисия на рентгенови лъчи излъчвани от пулсарите.
Чрез сравняване времето на пристигане на тези лъчи до кораба може да се определи точната му позиция в Слънчевата система и отвъд.
Професор Бекър казва: "Гледайки напред, невероятно вълнуващо е да се мисли, че ние сега имаме технология, да начертаем маршрут до други звезди и дори можем да бъдем в състояние да помогнем на нашите потомци да предприемат първите си стъпки в междузвездното пространство."