В супер лигата на мега компютрите, САЩ взе първото място от Япония.
IBM "Sequoia" е 1,55 пъти по-бърз от предишният унищожител на рекорди в Япония, Fujitsu K Computer, е инсталиран и заработи в Американският отдел по Енергетика, в лабораторията Лорънс Ливърмор в Калифорния.
Доказвайки закона на Муур, който твърди, че компютрита стават два пъти по-мощни и два пъти по-малки на всеки 18 месеца, то и новият супер компютър е изключително мощна машина.
За по-малко от секунда може да направи изчисление, което на суперкомпютрите през 1993 година би отнело дни.
В действителност, от IBM заявиха, че той е 273 930 пъти по-мощен от Американският супер компютър разработен през 1993 година - CM-5/1024.
Би Би Си съобщиха, че "Секвоя" е в състояние за да изчисли за един час това, което иначе би отнело 320 години на 6,7 милиарда души използващи ръчни калкулатори.
Компютърът ще се използва за симулации, за удължаване живота на ядрените оръжия, без за това да е нужно да се извършват подземни опити и реални изпитания.
Секвоя използва 1,5 милиона процесора за работата си. Само за сравнение, най-мощните домашни компютри в момента, на пазарна цена от около 5 хиляди лева, са 4 ядрени т.е. използват 4 процесора.
Националният отговорник по ядрена защита Томас Д'агостино, заяви че въпреки, че това е най бързата изчислителна машина, тя ще бъде използвана за целите на ядрените опити на страната.
"Но това е и продължение на Американското лидерство в производството на изчислителните машини."
Компютъра от своя страна е и доста икономичен, като енергията която консумира е едва 7,9 Мегавата, в сравнение с 12,6 Мегавата за K компютъра в Япония.
Други страни разполагащи със супер компютри са Китай, Япония с два броя, Германия, Франция и Италия.
IBM са изработили 5 от най-добрите 10 до момента.