Използва се за задачи, свързани с търсене в интернет, като сканиране на уеб страници, кеширането им, и намирането на тематиката и създаване на индекси.
Далеч от универсална супер-машина, M45 е една от 50-тте най-бързи компютърни системи.
Системата Big Ben, която се намира в центъра за суперкомпютри в Питсбърг, може да извършва 10 трилиона калкулации на секунда, но тежката артилерия тепърва ще се включи.
Националната лаборатория Argonne в момента работи върху Blue Gene/P на IBM, която има за цел да утрои скоростта на най-бързия суперкомпютър в момента. Системата ще бъде в действие следващото лято и ще може да извършва 1,000 трилиона калкулации на секунда.
Университетът "Carnegie Mellon" се включи в партньорство с Apache в проект, който има за цел да насърчи разработването на софтуер. Университетът ще бъде първата образователна институция, която ще се възползва от M45, като ще работи по алгоритми за оптимизация на изображения, както и по преводни системи.
Университетът работи с хардуерни производители като IBM и Google за да постигне целите на проектите си. Професор Алексей Ефрос работи по програма за редактиране на изображения чрез търсене на битове на подобни снимки, достъпни във виртуалното пространство.
Вице-президентът на Yahoo казва: "Yahoo споделя достъпа до суперкомпютъра с водещи университети като начин да се решат някои от най-съществените компютърни предизвикателства". Според Брайънт, университетът "Carnegie Mellon" е първият, който ще се възползва от мощта на Yahoo, тъй като те са били първите кандидати за този тип услуга.
Очаква се още университети да се включат в проекта по-нататък.