Знаехте ли, че емотиконът е почти на 30 години? Преди 29год, Scott Fahlman, компютърен учен от Carnegie Mellon University, първи предложил тиренцето, скобата и двете точки като начин за изразяване на емоционално състояние чрез текст. Обикновеното усмихнато човече бързо се развива, някои биха казали, че мутира, в различни, цветни, анимирани символи, които се усмихват или плачат директно от екрана на компютъра или дисплея на телефона Ви. За да отбележим годишнината на емотикончето, ще ви представим интересна информация за него.
Жълтото усмихнато личице е разработено независимо от емотикона, макар че сега може да се спори дали двата символа са се слели в съзнанието на хората.
През 1963, художник на свободна практика, Harvey Ball,е нарисувал жълтото ухилено личице, за да се ползва върху бутон за повишаване на морала в придобита застрахователна компания. Ball получил скромните 45 долара за дизайна и със сигурност усмивката се превърнала в ключ към успеха на застрахователната компания до 1970год, когато става широко разпространена.
Bernard и Murray Spain, двама братя от Филаделфия, видели търговската полза от символа, възприели идеята, като добавили фразата ‘щастлив ден’ и произвели милиони бутони, тениски, чаши със символа. Благодарение на предприемчивите братя, усминатото личице се родило като символ на хипи културата през 70те. По-късно, през 90те години, символът бил използван за друга култура, щурата рейв сцена.
В наши дни веселата усмивчица празнува на световния ден на усмивката, първия петък на октомври, когато хората окуражават един друг, „Да направиш мил жест. Помогни на един човек да се усмихне.”