Всеки ден разглеждаме страхотни технологии в нашия сайт, но не всеки ден откриваме нещо, което може да „охлади“ страстите ни.
Разработено от четирима студенти, кандидат-инженери в MIT, Wristify е прототип на носима електроника, устройство, което използва физичния феномен известен като ефекта на Пелтие, който редуцира температурата на тялото ни.
Ефектът на Пелтиер, наречен на френския физик Jean Charles Athanase Peltier, който го открива през 1834 година описва феномена на затопляне и охлаждане, създаден от електрическия поток, който преминава през пресечната точка на два проводника. Тъй като движението е от един проводник на друг, трансферът на енергия кара едната страна да се затопля, а другата да се охлажда.
Wristify е всъщност поредица от проводници, задвижвани от малка батерия и устройството се прикача на китката. Когато се постави на кожата, то ни кара да чувстваме по-хладно, намаляйки температурата на китката ни. По време на един няколкоминутен процес човек получава усещането все едно тялото се е охладило с няколко градуса. Екипът, който е разработил устройството все още се опитва да разбере какъв е оптималният цикъл на охлаждане, но за момента е ясно, че най-ефективният начин да се охлади китката с 0.4 градуса за секунда в продължение на 5 секунди и след това да се изключи устройството за 10 секунди.
Основната полза от използването на това устройство е възможността за по-персонализиран подход при контролирането на температурата, много по-ефективен от сегашните методи за охлаждане и затопляне. Нужни са милиони ватове, за да се намали или увеличи температурата на цялата сграда, но Wristify може да се захранва с малка литиева батерия. Ако всеки имаше някоя от тези джаджи на ръката си вместо да се налага да разчита на климатик или печка през цялото време, то би имало голямо спестяване на енергия.
10,000 долара е наградата за екипа, участвал с идеята на MIT годишното състезание за създаване и дизайн. Бъдещите инженери планират идеята да „оживее“ и да създадат такова устройство.