От вторник (18.09.2012) доходът от всички опериращи инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници ще падне значително.
На закрито заседание в петък вечер енергийният регулатор (ДКЕВР) решава драстично да ореже цените за енергия, произведена от възобновяеми източници. Въпреки че законът за енергия от възобновяеми източници (ЗЕВИ) гарантира на инвеститорите фиксиран доход за следващите 12 до 20 години, от вторник нататък доходите на всички ветроенергийни паркове ще бъдат намалени с 10%, на фотоволтаични инсталации отпреди 2011г. с 20%, а фотоволтаичните инсталации, които за започнали работа тази година ще загубят 39% от доходите си.
Тези драстични намаления ще доведат мнозинството от съществуващите инсталации до фалит и това важи с особена сила за малките и средни предприятия, които са дръзнали да предприемат тази инвестиция. Със загуба на доход от 10% до 39% повечето фирми вече няма да могат да покриват вноските по кредитите си.
Това означава, че няколко милиарда български и чуждестранни инвестиции и стотици от новосъздадените зелени работни места са унищожени в един миг.
Освен това, предстои да се сблъскаме с последиците от това решение и за банковия сектор в България.Досега банките в страната показваха стабилност и изглеждаха незасегнати от финансовата криза в региона, но с фалита на производителите на енергия от възобновяеми източници, банките ще се озоват с огромна сума лоши кредити. Със своите действия правителството рискува да вкара българската бакова система и икономиката на страната в катастрофална криза.
Крайните действия, предприети от правителството, подкопават доверието и надеждността на България като европейска дестинация за инвестиции. На инвеститорите, които се довериха на върховенството на закона и последователност от страна на правителството, бе обещана добра възвръщаемост, ако те са готови да инвестират в България и да създадат работни места. Но доверието на инвеститори, които са вложили пари в проекти, които се изплащат за повече от десетилетие, бе предадено за един ден.
Българска ветроенергийна асоциация
02 / 483 38 20
info@bgwea.org