Човешката грешка е причина номер 1 за автомобилните катастрофи, но какво може да се случи, ако махнем човешкият фактор от уравнението? Според независим доклад на Eno Center for Transportation, злополуките с автомобили могат да намалеят с 90% и да спестят на американската икономика около 450 милиарда долара годишно.
Изследването разкрива, че 40% от фаталните катастрофи в САЩ включват употреба на алкохол, наркотици, умора на водача и разсейване на вниманието на водача, фактори, които няма как да засегнат един самоуправляващ се автомобил. Дори в случаи, когато превозното средство е отговорно за инцидент, човешките фактори като недостатъчна концентрация и увеличаване на скоростта често допринасят за катастрофите и това колко са сериозни нараняванията.
Колко потребители ще възприемат самоуправляващите автомобили, разбира се, е фактор пряко обвързан с това колко много инциденти могат да бъдат предотвратени и колко пари може да спести икомомиката. Например една на всеки 10 коли заменена със самоуправляващ се автомобил може да намали инцидентите и последващите злополуки поне наполовина и така да спести около 25 милиарда долара годишно.
Самоуправляващите се автомобили се разработват в момента от гиганти като Google, Mercedes, Nissan и Toyota, но за момента високата цена на необходимите компоненти и липсата на общи законодателни рамки само спира прогреса на процеса на разработка. Автомобилите ще са скоро факт и част от нашето ежедневие, но е въпрос на време кога това наистина ще се случи.