Twitter реши да подходи още по-сериозно към тези, които изпращат спам в популярната микроблогинг платформа. ‘Синята птичка’ заведе дело във федералния съд на Сан Франциско и делото е срещу 5 от най-големите доставчици на тулове за спам, както и хората, които ги използват, за да създават трафик със спамърските си съобщения в социалната мрежа. Делото е срещу TweetAttacks, TweetAdder, TweetBuddy, James Lucero и Garland Harris. И петте изброени умишлено са нарушили правилата на социалната мрежа чрез разпространяване на инструменти, предназначени за спам.
Според документите по случая, общата стойност, която са платили от Twitter, за да се справят с тези пет спамъра, е поне 700 000 долара като само 300 000 долара са отделени за борбата със спама на TweetBuddy.
В официалния си блог, Twitter подчерта, че със заведеното съдебно дело, компанията се стреми да предотврати това други спамъри да използват тези услуги в тяхна полза. Също така съдебният иск трябва да послужи като филтър, да спре спамърите и да им докаже, че тяхното място определено не е в Twitter.
Въпреки че заведеното дело е важна стъпка в битката на микроблогинг платформата срещу спамърите, Twitter не дава детайли за това колко спам изчистват всекидневно. Сайтът обаче наблегна на това, че в момента се обработват над 350 милиона туита на ден от около над 140 милиона активни потребители.
Twitter поставя на прицел спама на няколко фронта. Според компанията, инженерният екип постоянно работи върху технически решения за намаляване на спама. Услугата на Twitter за скъсяване на линкове (t.co) позволява проактивно да се анализира дали даден линк води до зловреден софтуер или нежелано съдържание, което дава основание на Twitter да затваря хиляди профили, които злоупотребяват с услугата на микроблогинг платформата.
Смята се, че тъй като наскоро Twitter придоби водещата компания Dasient, известна с продуктите и усилията си за борба със зловредния код, това е дало допълнителен тласък на сериозните мерки, които предприема микроблогинг платформата.