Именно тези скандали дадоха и сериозен отзвук сред големите ИТ компании, включително Google, Facebook, Microsoft и други подобни гиганти, които разполагат с огромен ресурс от лични данни. Сега обаче, всички тези потърпевши компании, които бяха замесени в грандиозният скандал са решили да обединят сили и да се борят срещу следенето в интернет.
Google, Facebook, Apple и Microsoft сключиха споразумение, според което ще предупреждават своите потребители, ако има заявка от страна на НСА или други подобни спец-служби за тяхното следене. Разбира се, Министерството на правосъдието не е съгласно с подобни мерки на ИТ гигантите, тъй като те щели да затруднят евентуални разследвания и по този начин косвено ще помагат на престъпниците.
Факт е обаче, че от НСА не следят престъпници, а предимно политически личности и известни лица, като от Google вече смениха своята политика на конфеденциалност и интернет компанията ще се опита да защитава своите потребители. От Apple пък планират съвсем скоро да направят необходимите промени в работата си, като същото ще направят и от Microsoft и Facebook.
Нововъведенията ще засегнат щатските и федерални разследвания, които по принцип се извършват без съдебни разпоредби. Ако обаче има издадено съдебно решение за следене на определена личност или организация, то ИТ компаниите няма да предупреждават потърпевшите.
Важно е да вметнем, че само за 1 година от Facebook са получили около 1000 подобни запитвания, от Microsoft са получили към 7000, а от Apple над 5000 запитвания.