Точната дата на дебюта е 22-ри март, така че миналата събота търговската марка отбеляза своеобразен юбилей. Името и досега си остава един от най-популярните брендове на Intel и съвсем не е случаен фактът, че преди известно време компанията реши да възроди Pentium вече в двуядрено изпълнение. Понастоящем търговската марка носят двуядрените процесори с Core архитектура, а през миналите 15 години с това име се подвизаваха най-различни процесорни поколения.
Тогава – през 1993-та година – бяха хвърлени маса средства за налагането на бренда Pentium. Рекламното послание към клиента бе, че Pentium са поне с порядък по-добри от конкурентните решения. Отбелязваме, че в онези времена на една и същ дънна платка можеше да сложите процесори на Intel, AMD, Cyrix или NexGen. Съдът забрани на Intel да защити цифровите означения i486 или i586, които по това време конкурентите им бяха леко модифицирали и наричаха продуктите си съответно 5k86, 5x86 и Nx586. Ето защо Intel трябваше да измисли уникално име за процесорите от новото си поколение. Впоследствие „Pentium“ се превърна в легенда.
По-късно към името Pentium беше добавено окончанието MMX; след смяната на корпуса се появи Pentium II, който бе последван от III... След това дойдоха процесорите Pentium IV с архитектурa NetBurst, които станаха едни от най-“дълголетните“ - различни поколения от тях населяваха пазара в продължение на петилетка. В потребителското съзнание се формира навика да съдят за качествата на процесора по цифрата, означаваща поколението Pentium. Архитектурата NetBurst беше краен етап на еволюцията и с анонса на Conroe бе решено рекламните бюджети да се пренасочат за развитието на търговската марка ''Core 2 Duo''. И все пак, Pentium оживя в бюджетния сегмент – днес това име носят двуядрените решения с 1 MB кеш от второ ниво. Знае ли някой, може би Pentium ще отпразнува и двайсетгодишен юбилей?
1. Някой помни ли, че първите пентиуми бяха дефектни и не можеха да смятат? Цялото първо поколение имаше брутална грешка в блоковете за нецелочислени пресмятания.
2. А помните ли скандала, когато се оказа, че "суперпроцесора" П 100 МХц е просто овърклокнат 75 МХц с малко боя отгоре?
3. Ама забравихте ли колко мръсни похвати се използваха при появата на П3 спрямо Кирикс, Виа, АМД?
4. Толкова бързо ли забравихте, че Нет Бърст е най-идиоската технология измисляна някога, за което непрекъснато ни говореха IBM, AMD, Apple? Накрая дори "великите" Интел не издържаха да подържат каца без бъно и възродиха П3 под името Ядка с десетки заемки от АМД.
Извода- не си давайте парите на компания, която се държи към вас, като червей
Аз съм по-скоро доволен от интел, но най-вече от малко по-късните им процесори Pentium II и III. До преди половин годината noTrial беше точно ня една такава машина. Много са издържливи - вече 5 години не е изключвана щайгата и не е направила никакъв проблем.