Частните компании трябва да могат да купуват земя на Луната или на други планети, за туризъм, минно дело или дори да продават парцели на частни собственици, заяви експерт по космическата политика.
Ранд Симберг каза, че ако правителствата започнат да предоставят права на собственост, тогава предприемачите и милиардерите могат да инвестират в това и добави, че "вече му е дошло времето".
Той предложи закон, който ще заобиколи Договора за Космоса от 1967 г., който гласи, нито едно лице, или правителството може да има суверенитет над каквото и да е тялото в пространството.
Но подобен ход би означавало огромна промяна и може да даде началото на ново състезание за колонизация на новите космически територии.
Но по този начин едно правителство може да си навлече гнева на другите, подписали Договора за космоса.
Г-н Симбер, който е американски гражданин, заяви, че законът трябва да се преразгледа и да позволи на хората да закупуват космически територии.
Wired.com съобщава, че планът му е наречен "Да определим цена на космоса" и е предложен за разглеждане в САЩ, този месец.
Всеки нов закон би трябвало да заобиколи този от 1979 - "Договор за Луната", който забранява на всеки народ, да твърди, че има суверенитет над Луната, въпреки че големите страни като САЩ и Русия не са го ратифицирали.
Друго препятствие, освен законовите норми е и начинът за достигане до новите ни парцели на Луната. Ричард Брансън, собственик на "Virgin Galactic", все още не е направил тестовите си екскурзии около земята, да не говорим за достигане и кацане на други планети.
Симберг каза: "Има хора, които вярват, че и скалите имат права, но аз не съм един от тях".
В САЩ , адвокатът по космическо право Майкъл Листнер, заяви пред Wired.com, че собствеността на върху Луната и други планети е много докачлив въпрос.
"Ако нашето правителство наложи волята си и позволи търговията с космически обекти, това ще го изправи срещу останалият свят, който не е съгласен с това. ", каза той.
"Това е подобно на населяването на Дивият Запад. Правителството подари земя на хората и те отидоха да я облагородяват. "
Дебатът за собствеността на космически тела има огледален образ и на Земята - Великобритания наскоро предизвика гнева на Аржентина, когато стана ясно, че пет Великобритански фирми са на лов за петрол във водите около Фолклендските острови.
Арктика също се очертава като ключово бойно поле с Дания, която притежава Гренландия и настоява, че има право да проучат водите край бреговете и.