Пандемията - разпространението на болест сред маси хора е нещо, което засяга света и човечеството, откакто съществуват. Пандемията си остава заплаха и до днес въпреки медицинските изследвания и научни доклади в областта на медицината. Един от основните и най-големи проблеми с пандемията е това колко бързо се разпространява тя сред много хора, за да се движи света в посока разрешаване на проблема учените са разработили уникален модел, който демонстрира разпространението на пандемия посредством симулация.
В доклад за Science today, ученият Dirk Brockman и Dirk Hebling разказват за важното научно откритие и как се ражда то, разказват как са създали мапинг симулация, която по-подробно може да разгледаме във видеото и на снимката. Както всички големи научни открития, знанието идва от един опростен, невинен коментар от един от студентите, Daniel Grady.
Grady прави съвсем невинен коментар, че независимо от това как той се придвижва до училище – колело, метро ил автобус, винаги чака едно и също време да пристигне. Този коментар кара учените да разработят нов модел, който взима предвид промените в това как пандемията се разпространява в модерното време, в което живеем, нещо, което е значително по-различно от това, с което сме свикнали в миналото, когато страните са били повече или по-малко отделени една от друга.
Благодарение на това как е свързан света, чистото географско разстояние е по-малко релевантно, когато говорим за разпространяване на болести. Самолетите са очевидно най-бързия начин, по който пандемията може да се разпространи в дадена страна и по целия свят. Използвайки информацията на разстоянията, учените обработват три години данни от самолети, маршрути, за да направят карта на начина, по който отдалечени точки си взаимодействат една с друга като в края на краищата търсят обща черта, която обединява данните.
Както докладът показва, Brockmann и екипът му най-накрая постигат този научен напредък, стигайки до модел, с който може да бъдат предвиждано глобалнато разпространение на пандемията.