Може да не видим квантовите компютри у дома след десетилетия, но ето че последният ъпдейт, който е своеобразен напредък в света на съхранението на данни прави всичко много по-възможно. Преди квантовите данни, кюбитите е трябвало да се съхраняват на температура близка до абсолютната нула и когато се достигне стайна температура, те се разрушават само за 2 секунди. Сега учените успяват да задържат кюбитите „живи“ за цели 39 минути, доста по-дълго отколкото в миналото.
Дълго издържащите кюбити са се образували като фосфорните примеси се преобразуват в парченца силиций и всеки фосфорен йон е като парченце данни. Поведението на кюбитите в супер позиция позволява на ядрата да действат като 1 и 0 по едно и също време. Ето този процес, който се постига е от критично значение за квантовите изчисления.
За съжаление данните от кюбитите още могат да се четат само когато са замръзнали, така че всеки кюбит има нужда да се размрази след като всички операции се осъществяват в процес, който разрушава в момента около 63% от данните.
Хубавите новини са, че 39 минути за „живите“ кюбити на стайна температура са много време за квантовата компютъризация, като всяка операция с един единствен кюбит отнема до 10 микросекунди. Това означава, че 20 милиона операции могат да се осъществят преди 1% от кюбитите да се разпадне.
Следващата стъпка за съхранението на квантовите данни е наличието на разнообразни данни, не само всички 1-ци или всички 0, които се използват за този експеримент. Тази стъпка вероятно няма да се постигне за още известно време, но с постоянно проучване и научен напредък като този експеримент обсъждан тук, можем да имаме късмет в нашия живот да се случи да си „поиграем“ с изключително мощните квантови компютри.