Изследователи установиха, че нагряване от 8000oC може да намали износването на флаш паметите.
Сегашните устройства изгарят след приблизително 10 000 цикъла на записване и четене на данни, което е голям проблем за големи сървъри и други компютърни елементи, работещи с обемни масиви от данни и разчитащи на твърди дискове (SSL, например) непрекъснато.
Учените смятат, че тези нагряти SSD-та могат да издържат над 100 млн. цикъла. Бързият топлинен удар е лесно приложима алтернатива на "печенето" с часове на 250oC, което беше предишното "решение" на проблема.
Търсейки вдъхновение, учените поглеждат в бъдещето на мемори устройствата, опитвайки да намерят решение за използване на фазово променяща се RAM (PCRAM), която може да измести флашките в дългосрочен план.
Инженерите от Macronix обновиха чипа на флаш паметите, като му добавиха тънки нагреватели, които могат да използват електричество за генериране на топлинни импулси в рамките на няколко милисекунди, което има "лечебен" ефект върху чипа.
Звучи сякаш ще консумира твърде много енергия, но учените възразяват, че тази опция ще бъде използвана рядко и може да бъде програмирана да се изпълнява, само когато устройството е в заспало положение или е включено към източник на захранване.
Но кога ли ще видим този "лечебен" ефект върху нашите мобилни телефони и компютри? Може би няма да е толкова далеч в бъдещето, колкото звучи.
Заместник ръководителят на проекта Hang‑Ting Lue казва, че въпреки че звучи като нещо изключително въображаемо и непостижимо, всъщност те няма да измислят нов принцип във физиката и е това е можело да се осъществи още преди 10 години.
Чудим се, какво ли чакат още?