Сърдечните болести са една от причините за високата смъртност на мъжете и жените по целия свят. Според CDC, запушените коронарни артерии и сърдечните болести убиват над 385 000 човека годишно. Учени от института по технологии в Georgia са разработили много малко устройство, което има способността да промени тази статистика. Този 1.4 милиметров чип, който прави 3D снимки на сърцето в реално време, както и моментни снимки на коронарните артерии, е последното чудо на технологиите, вдъхновени да спасят здравето ни. Използвайки триизмерните изображения, чипът може да е помощ на сърдечните хирурзи и да им позволи безоперативно да отпушат сърдечните артерии на пациентите.
Чипът е създаден с помощта на технологията CMOS, активен пиксел сензор, който се използва обикновено в камерата на смартфона или в уебкамерите. Той използва ултрасаунд преобразуватели, които обработват сигнали директно в устройството, позволявайки на данните от над сто елемента да бъдат предадени с помощта на 13 малки кабелчета. По този начин чипът по-лесно се предава по кръвоносните съдове и възпроизвежда 3D снимките, необходими на лекарите.
В момента има устройства, които могат да направят вътрешни снимки на сърцето и артериите, но те предоставят само изображения, които не позволяват на лекарите да получат най-добрата картина на областта, върху която работят. С новият чип докторите могат да видят всичко, което се случва в кръвоносните съдове и да използват информацията по време на преглед или операция. Устройството има потенциала да намали броя на хирургичните интервенции за в бъдеще.
Учените планират първо да започнат да тестват чипът върху животни.